Brutális drágulás az Xboxnál: a hardveres krízis romba dönti a jelenlegi árakat

xbox-series

Nem kerüli el a globális alkatrészválság a Microsoft háza táját sem, az amerikai techóriás radikális lépésre szánta el magát a nyár végén. Augusztus elsejétől drasztikusan megemelik az Xbox Series X és Series S konzolok árait világszerte, miközben a háttérben már megkezdődtek a belső fejlesztőstúdiókat érintő leépítések is.

A globális chipkrízis utolérte a konzolpiacot

A redmondi vállalat hivatalos tájékoztatása alapján a memóriapiacon kialakult helyzet tarthatatlanná vált. A konzolokba szánt egyedi tárhelyek és a DRAM modulok árai az utóbbi időszakban több mint a két és félszeresére emelkedtek, a beszállítói láncok leterheltsége pedig további drágulást vetít előre. Mivel a konzolgyártók a hardvereket hagyományosan minimális profittal vagy akár veszteséggel értékesítik, a megnövekedett önköltséget közvetlenül a vásárlókra hárítják át. A lépés nemcsak az alapmodelleket érinti, hanem a kínálat teljes strukturális átalakításával is jár.

Eltűnik a legnagyobb tárhellyel szerelt zászlóshajó

Az augusztusi átrendeződés során az Xbox Series S és Series X modellek verziótól függően 100, illetve 150 dolláros áremelésen esnek át. A gyártó ezzel párhuzamosan teljesen kivezeti a piacról a 2 TB-os belső tárhellyel szerelt prémium kivitelt, mivel annak előállítási költségei a jelenlegi környezetben gazdaságilag már nem indokolhatóak. A fogyasztók a drágulás élesedése előtt, a júliusi Prime Day akciók keretében találkozhatnak utoljára a korábbi, kedvezőbb árcédulákkal a nagyobb kiskereskedőknél.

Xbox Modell Tárhely mérete Várható drágulás mértéke Státusz
Xbox Series S 512 GB +100 USD Piacon marad
Xbox Series S 1 TB +150 USD Piacon marad
Xbox Series X 1 TB +150 USD Piacon marad
Xbox Series X 2 TB Nem alkalmazandó Gyártás leállítva

Súlyos belső leépítések kísérik a hardveres átrendeződést

A gazdasági nyomás nem áll meg a boltok polcainál, a Microsoft belső játékfejlesztő stúdiói is komoly strukturális átalakításokkal szembesülnek. Az új vezetési stratégia részeként megkezdődtek az elbocsátások a South of Midnight projekten dolgozó Compulsion Games csapatánál. A korábbi hírek szerint a stúdió teljes bezárása is felmerült, jelenleg azonban függetlenedési tárgyalások zajlanak a háttérben. Az elbocsátott munkatársak és az iparági érdekvédelmi források arra figyelmeztetik a jelenlegi alkalmazottakat, hogy a menedzsment a szervezeti átalakításokat a belső kritikát megfogalmazó hangok elnémítására is felhasználhatja.

A hazai fogyasztók közvetlenül megérzik majd a nemzetközi árkorrekciót, hiszen a magyar kiskereskedelmi láncok a mindenkori európai disztribúciós árakhoz igazítják a hazai kínálatot, amit a forint árfolyam-ingadozása tovább súlyosbíthat. A konzolgeneráció így egyértelműen belépett a drágulási ciklusba, ami alapjaiban írja felül a korábbi vásárlói stratégiákat.

A játékipar jövőbeli kilátásai

A hardverárak emelkedése és a stúdióbezárások hulláma egy nagyobb iparági recesszió előszele. Mivel a szoftveres oldalon is folyamatosan növekednek a költségek – a legújabb AAA kategóriás címek alapárai hamarosan elérhetik a 80 dolláros szintet –, a játékosoknak és a fejlesztőknek egyaránt szűkülő mozgástérrel kell számolniuk a következő években.